Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Country Status
1 DATSKO, Anton UKR 
2 COUTYA, Dimitri GBR 
3 GAWORSKI, Jacek POL 
4 VALET, Maxime FRA 
5 CIMA, Marco ITA 
6 GUISSONE, Jovane 10  BRA 
7 WYGANOWSKI, Zbigniew 12  POL 
8 CASTRO, Adrian 14  POL 
9 NAUMENKO, Oleg 17  UKR 
10 CHAVES, Vanderson Luis 18  BRA 
11 ALI, Ammar 19  IRQ 
12 PREVOT, Jerome 22  FRA 
13 ALDERETE, Hugo 26  ARG 
14 PALAVECINO, José Alejandro 27  ARG 
15 ALI, Sulaiman 31  KUW 
16 ONDA, Ryuji 34  JPN 
17 SHCHEGLOV, Aleksei   EST 
Round Scores
Pool #1
On strip 10  at 11:00 AM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
DATSKO, Anton
UKR
1 V5 D3 V5 V5 3 0.75 18 8 +10
ALDERETE, Hugo
ARG
2 D0 D2 V5 D0 1 0.25 7 16 -9
GUISSONE, Jovane
BRA
3 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 8 +12
WYGANOWSKI, Zbigniew
POL
4 D3 D1 D2 V5 1 0.25 11 17 -6
PREVOT, Jerome
FRA
5 D0 V5 D1 D2 1 0.25 8 15 -7
Referee(s):
LUK, Wai Lung
HKG

Pool #2
On strip 11  at 11:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
ALI, Ammar
IRQ
1 V5 D2 D1 D3 V5 2 0.40 16 16 0
SHCHEGLOV, Aleksei
EST
2 D1 D1 D1 D1 D2 0 0.00 6 25 -19
COUTYA, Dimitri
GBR
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 9 +16
CIMA, Marco
ITA
4 V5 V5 D3 V5 V5 4 0.80 23 12 +11
CASTRO, Adrian
POL
5 V5 V5 D1 D2 D3 2 0.40 16 19 -3
PALAVECINO, José Alejandro
ARG
6 D0 V5 D2 D3 V5 2 0.40 15 20 -5
Referee(s):
SPEHNER, Vincent
FRA

Pool #3
On strip 12  at 11:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
ONDA, Ryuji
JPN
1 V5 D0 D0 D0 D0 1 0.20 5 24 -19
ALI, Sulaiman
KUW
2 D4 D0 D0 D1 D3 0 0.00 8 25 -17
CHAVES, Vanderson Luis
BRA
3 V5 V5 D0 D3 V5 3 0.60 18 14 +4
VALET, Maxime
FRA
4 V5 V5 V5 D3 V5 4 0.80 23 7 +16
GAWORSKI, Jacek
POL
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 9 +16
NAUMENKO, Oleg
UKR
6 V5 V5 D4 D2 D2 2 0.40 18 18 0
Referee(s):
TOGNOLLI, Alessia
ITA

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Country V V/M TS TR Ind Status
1T GAWORSKI, Jacek POL  1.00  25  +16  Advanced
1T COUTYA, Dimitri GBR  1.00  25  +16  Advanced
3 GUISSONE, Jovane 10  BRA  1.00  20  +12  Advanced
4 VALET, Maxime FRA  0.80  23  +16  Advanced
5 CIMA, Marco ITA  0.80  23  12  +11  Advanced
6 DATSKO, Anton UKR  0.75  18  +10  Advanced
7 CHAVES, Vanderson Luis 18  BRA  0.60  18  14  +4  Advanced
8 NAUMENKO, Oleg 17  UKR  0.40  18  18  Advanced
9 ALI, Ammar 19  IRQ  0.40  16  16  Advanced
10 CASTRO, Adrian 14  POL  0.40  16  19  -3  Advanced
11 PALAVECINO, José Alejandro 27  ARG  0.40  15  20  -5  Advanced
12 WYGANOWSKI, Zbigniew 12  POL  0.25  11  17  -6  Advanced
13 PREVOT, Jerome 22  FRA  0.25  15  -7  Advanced
14 ALDERETE, Hugo 26  ARG  0.25  16  -9  Advanced
15 ONDA, Ryuji 34  JPN  0.20  24  -19  Advanced
16 ALI, Sulaiman 31  KUW  0.00  25  -17  Advanced
17 SHCHEGLOV, Aleksei   EST  0.00  25  -19  Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) GAWORSKI, Jacek
POL
 
  (1) GAWORSKI, Jacek
POL
 
(16) ALI, Sulaiman
KUW
 
15 - 5
Ref:  TOGNOLLI, Alessia  ITA 
    (1) GAWORSKI, Jacek
POL
 
(9) ALI, Ammar
IRQ
 
  15 - 10
Ref:  SPEHNER, Vincent  FRA 
  (8) NAUMENKO, Oleg
UKR
 
 
(8) NAUMENKO, Oleg
UKR
 
15 - 11
Ref:  TOGNOLLI, Alessia  ITA 
 
    (1) VALET, Maxime
FRA
 
(5) CIMA, Marco
ITA
 
  Opponent withdrew
Ref:  TOGNOLLI, Alessia  ITA
Video:  CHIU, Yan Chat Anka  HKG
Assist:  KHACHATRYAN, Harutyun  GER
 
  (5) CIMA, Marco
ITA
 
   
(12) WYGANOWSKI, Zbigniew
POL
 
15 - 10
Ref:  LUK, Wai Lung  HKG 
   
    (4) VALET, Maxime
FRA
 
 
(13) PREVOT, Jerome
FRA
 
  15 - 12
Ref:  LUK, Wai Lung  HKG 
 
  (4) VALET, Maxime
FRA
 
 
(4) VALET, Maxime
FRA
 
15 - 0
Ref:  LUK, Wai Lung  HKG 
 
    (1) COUTYA, Dimitri
GBR
 
(3) GUISSONE, Jovane
BRA
 
  15 - 9
Ref:  LA ROSA, Massimo  ITA
Video:  TOGNOLLI, Alessia  ITA
Assist:  LUK, Wai Lung  HKG
 
  (3) GUISSONE, Jovane
BRA
 
   
(14) ALDERETE, Hugo
ARG
 
15 - 7
Ref:  LA ROSA, Massimo  ITA 
   
    (3) DATSKO, Anton
UKR
 
   
(11) PALAVECINO, José Alejandro
ARG
 
  15 - 10
Ref:  LA ROSA, Massimo  ITA 
   
  (6) DATSKO, Anton
UKR
 
     
(6) DATSKO, Anton
UKR
 
15 - 4
Ref:  LA ROSA, Massimo  ITA 
     
    (2) COUTYA, Dimitri
GBR
 
 
(7) CHAVES, Vanderson Luis
BRA
 
  15 - 8
Ref:  SPEHNER, Vincent  FRA
Video:  LA ROSA, Massimo  ITA
Assist:  LUK, Wai Lung  HKG
 
 
  (7) CASTRO, Adrian
POL
 
   
(10) CASTRO, Adrian
POL
 
15 - 12
Ref:  SPEHNER, Vincent  FRA 
   
    (2) COUTYA, Dimitri
GBR
 
 
(15) ONDA, Ryuji
JPN
 
  15 - 6
Ref:  TOGNOLLI, Alessia  ITA 
 
  (2) COUTYA, Dimitri
GBR
 
 
(2) COUTYA, Dimitri
GBR
 
15 - 3
Ref:  SPEHNER, Vincent  FRA 
 
   

Final Results
Event finished at 9:31 AM
Place Name Country
1 COUTYA, Dimitri GBR 
2 VALET, Maxime FRA 
3T DATSKO, Anton UKR 
3T GAWORSKI, Jacek POL 
5 GUISSONE, Jovane BRA 
6 CIMA, Marco ITA 
7 NAUMENKO, Oleg UKR 
8 CASTRO, Adrian POL 
9 CHAVES, Vanderson Luis BRA 
10 ALI, Ammar IRQ 
11 PALAVECINO, José Alejandro ARG 
12 WYGANOWSKI, Zbigniew POL 
13 PREVOT, Jerome FRA 
14 ALDERETE, Hugo ARG 
15 ONDA, Ryuji JPN 
16 ALI, Sulaiman KUW 
17 SHCHEGLOV, Aleksei EST