Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Country Status
1 OSVATH, Richard HUN 
2 TOKATLIAN, Damien FRA 
3 BETTI, Matteo ITA 
4 LAMBERTINI, Emanuele ITA 
5 NALEWAJEK, Michal POL 
6 CHEONG, Meng Chai 13  HKG 
7 DEMCHUK, Andrii 14  UKR 
8 LEMOINE, Ludovic 18  FRA 
9 ZIOMEK, Rafal 19  POL 
10 COLACO, Sandro 21  BRA 
11 AKKAYA, Hakan 22  TUR 
12 MAHULA, Maksym 23  UKR 
13 SCHMIDT, Maurice 24  GER 
14 DEI ROSSI, Matteo 27  ITA 
15 AL-MADHKHOORI, Zainulabdeen 28  IRQ 
16 CALKA, Norbert 29  POL 
17 MICHIARDI, Jorge 30  ARG 
18 VADON, Laurent 32  FRA 
19 SOUZA, Alex Sandro 33  BRA 
20 YASU, Naoki 35  JPN 
21 ALHADDAD, Abdullah 39  KUW 
22 BUDICH, Martines 46  GER 
23 KANO, Shintaro 49  JPN 
24 HENRY, Vincent 51  FRA 
25 AL-OGAILI, Hayder 58  IRQ 
26 GUEROULT, Marc 70  FRA 
27 BRUSOVANIK, Daniel   ISR 
28 WOOLNOUGH, Oscar   GBR 
29 STEVENS, Johan   NED 
30 MATO, Gyula   HUN 
31 SASAJIMA, TAKAAKI   JPN 
32 HORVATH, Gabor   HUN 
Round Scores
Pool #1
On strip 3  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
COLACO, Sandro
BRA
1 D1 V5 D1 D1 D2 1 0.20 10 22 -12
VADON, Laurent
FRA
2 V5 V5 D2 D0 D2 2 0.40 14 17 -3
SASAJIMA, TAKAAKI
JPN
3 D2 D1 D1 D0 D2 0 0.00 6 25 -19
OSVATH, Richard
HUN
4 V5 V5 V5 D4 V5 4 0.80 24 12 +12
AKKAYA, Hakan
TUR
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 7 +18
ALHADDAD, Abdullah
KUW
6 V5 V5 V5 D3 D2 3 0.60 20 16 +4
Referee(s):
DOROSHYN, Oleksandr
UKR

Pool #2
On strip 4,5  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
TOKATLIAN, Damien
FRA
1 D4 V5 V5 V5 D4 V5 4 0.67 28 14 +14
MATO, Gyula
HUN
2 V5 V5 D3 V5 D4 V5 4 0.67 27 18 +9
BRUSOVANIK, Daniel
ISR
3 D1 D1 D3 D3 D2 D0 0 0.00 10 30 -20
ZIOMEK, Rafal
POL
4 D1 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 26 21 +5
BUDICH, Martines
GER
5 D0 D2 V5 D2 D3 V5 2 0.33 17 27 -10
MAHULA, Maksym
UKR
6 V5 V5 V5 D4 V5 V5 5 0.83 29 20 +9
YASU, Naoki
JPN
7 D2 D1 V5 D4 D4 D2 1 0.17 18 25 -7
Referee(s):
FILAIRE, Fabien
FRA
LA ROSA, Massimo
ITA

Pool #3
On strip 5,6  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
HORVATH, Gabor
HUN
1 V5 V5 D0 D1 V5 D3 3 0.50 19 23 -4
SCHMIDT, Maurice
GER
2 D2 V5 V5 D1 V5 D0 3 0.50 18 26 -8
WOOLNOUGH, Oscar
GBR
3 D2 D3 D2 D4 V5 D0 1 0.17 16 28 -12
KANO, Shintaro
JPN
4 V5 D4 V5 V5 V5 D0 4 0.67 24 16 +8
LEMOINE, Ludovic
FRA
5 V5 V5 V5 D4 V5 D2 4 0.67 26 19 +7
SOUZA, Alex Sandro
BRA
6 D4 D4 D3 D0 D3 D0 0 0.00 14 30 -16
BETTI, Matteo
ITA
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 5 +25
Referee(s):
KHACHATRYAN, Harutyun
GER
CHIU, Yan Chat Anka
HKG

Pool #4
On strip 7  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
CALKA, Norbert
POL
1 D1 V5 D4 D0 V5 2 0.40 15 17 -2
LAMBERTINI, Emanuele
ITA
2 V5 V5 D1 D2 V5 3 0.60 18 12 +6
HENRY, Vincent
FRA
3 D1 D1 D2 D0 V5 1 0.20 9 21 -12
AL-MADHKHOORI, Zainulabdeen
IRQ
4 V5 V5 V5 D4 V5 4 0.80 24 13 +11
DEMCHUK, Andrii
UKR
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 6 +19
STEVENS, Johan
NED
6 D1 D0 D1 D1 D0 0 0.00 3 25 -22
Referee(s):
TAMAS, Henriette
HUN

Pool #5
On strip 8  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
DEI ROSSI, Matteo
ITA
1 V5 D1 D4 V5 V5 3 0.60 20 12 +8
MICHIARDI, Jorge
ARG
2 D0 D4 D1 D2 D1 0 0.00 8 25 -17
AL-OGAILI, Hayder
IRQ
3 V5 V5 V5 D1 D4 3 0.60 20 16 +4
NALEWAJEK, Michal
POL
4 V5 V5 D1 V5 V5 4 0.80 21 14 +7
CHEONG, Meng Chai
HKG
5 D2 V5 V5 D3 V5 3 0.60 20 14 +6
GUEROULT, Marc
FRA
6 D0 V5 V5 D1 D1 2 0.40 12 20 -8
Referee(s):
MIJATOVIC, Bojan
CRO

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Country V V/M TS TR Ind Status
1 BETTI, Matteo ITA  1.00  30  +25  Advanced
2 DEMCHUK, Andrii 14  UKR  1.00  25  +19  Advanced
3 AKKAYA, Hakan 22  TUR  1.00  25  +18  Advanced
4 MAHULA, Maksym 23  UKR  0.83  29  20  +9  Advanced
5 ZIOMEK, Rafal 19  POL  0.83  26  21  +5  Advanced
6 OSVATH, Richard HUN  0.80  24  12  +12  Advanced
7 AL-MADHKHOORI, Zainulabdeen 28  IRQ  0.80  24  13  +11  Advanced
8 NALEWAJEK, Michal POL  0.80  21  14  +7  Advanced
9 TOKATLIAN, Damien FRA  0.67  28  14  +14  Advanced
10 MATO, Gyula   HUN  0.67  27  18  +9  Advanced
11 KANO, Shintaro 49  JPN  0.67  24  16  +8  Advanced
12 LEMOINE, Ludovic 18  FRA  0.67  26  19  +7  Advanced
13 DEI ROSSI, Matteo 27  ITA  0.60  20  12  +8  Advanced
14 CHEONG, Meng Chai 13  HKG  0.60  20  14  +6  Advanced
15 LAMBERTINI, Emanuele ITA  0.60  18  12  +6  Advanced
16T AL-OGAILI, Hayder 58  IRQ  0.60  20  16  +4  Advanced
16T ALHADDAD, Abdullah 39  KUW  0.60  20  16  +4  Advanced
18 HORVATH, Gabor   HUN  0.50  19  23  -4  Advanced
19 SCHMIDT, Maurice 24  GER  0.50  18  26  -8  Advanced
20 CALKA, Norbert 29  POL  0.40  15  17  -2  Advanced
21 VADON, Laurent 32  FRA  0.40  14  17  -3  Advanced
22 GUEROULT, Marc 70  FRA  0.40  12  20  -8  Advanced
23 BUDICH, Martines 46  GER  0.33  17  27  -10  Advanced
24 COLACO, Sandro 21  BRA  0.20  10  22  -12  Advanced
25 HENRY, Vincent 51  FRA  0.20  21  -12  Advanced
26 YASU, Naoki 35  JPN  0.17  18  25  -7  Advanced
27 WOOLNOUGH, Oscar   GBR  0.17  16  28  -12  Eliminated
28 SOUZA, Alex Sandro 33  BRA  0.00  14  30  -16  Eliminated
29 MICHIARDI, Jorge 30  ARG  0.00  25  -17  Eliminated
30 SASAJIMA, TAKAAKI   JPN  0.00  25  -19  Eliminated
31 BRUSOVANIK, Daniel   ISR  0.00  10  30  -20  Eliminated
32 STEVENS, Johan   NED  0.00  25  -22  Eliminated
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) BETTI, Matteo
ITA
 
  (1) BETTI, Matteo
ITA
 
(32) -BYE-   
    (1) BETTI, Matteo
ITA
 
(17) AL-OGAILI, Hayder
IRQ
 
  15 - 1
Ref:  KHACHATRYAN, Harutyun  GER 
  (16) ALHADDAD, Abdullah
KUW
 
 
(16) ALHADDAD, Abdullah
KUW
 
15 - 10
Ref:  KHACHATRYAN, Harutyun  GER 
 
    (1) BETTI, Matteo
ITA
 
(9) TOKATLIAN, Damien
FRA
 
  15 - 11
Ref:  CHIU, Yan Chat Anka  HKG 
  (9) TOKATLIAN, Damien
FRA
 
   
(24) COLACO, Sandro
BRA
 
15 - 3
Ref:  KHACHATRYAN, Harutyun  GER 
   
    (8) NALEWAJEK, Michal
POL
 
 
(25) HENRY, Vincent
FRA
 
  15 - 12
Ref:  CHIU, Yan Chat Anka  HKG 
 
  (8) NALEWAJEK, Michal
POL
 
 
(8) NALEWAJEK, Michal
POL
 
15 - 1
Ref:  KHACHATRYAN, Harutyun  GER 
 
    (1) LEMOINE, Ludovic
FRA
 
(5) ZIOMEK, Rafal
POL
 
  15 - 7
Ref:  DOROSHYN, Oleksandr  UKR 
  (5) ZIOMEK, Rafal
POL
 
   
(28) -BYE-       
    (5) LEMOINE, Ludovic
FRA
 
   
(21) VADON, Laurent
FRA
 
  15 - 10
Ref:  DOROSHYN, Oleksandr  UKR 
   
  (12) LEMOINE, Ludovic
FRA
 
     
(12) LEMOINE, Ludovic
FRA
 
15 - 11
Ref:  TAMAS, Henriette  HUN 
     
    (4) LEMOINE, Ludovic
FRA
 
 
(13) DEI ROSSI, Matteo
ITA
 
  15 - 10
Ref:  TAMAS, Henriette  HUN 
 
  (13) DEI ROSSI, Matteo
ITA
 
   
(20) CALKA, Norbert
POL
 
15 - 13
Ref:  FILAIRE, Fabien  FRA 
   
    (4) DEI ROSSI, Matteo
ITA
 
 
(29) -BYE-    15 - 9
Ref:  TAMAS, Henriette  HUN 
 
  (4) MAHULA, Maksym
UKR
 
 
(4) MAHULA, Maksym
UKR
 
   
    (1) OSVATH, Richard
HUN
 
(3) AKKAYA, Hakan
TUR
 
  15 - 7
Ref:  DOROSHYN, Oleksandr  UKR 
  (3) AKKAYA, Hakan
TUR
 
   
(30) -BYE-       
    (3) CHEONG, Meng Chai
HKG
 
   
(19) SCHMIDT, Maurice
GER
 
  15 - 11
Ref:  LA ROSA, Massimo  ITA 
   
  (14) CHEONG, Meng Chai
HKG
 
     
(14) CHEONG, Meng Chai
HKG
 
15 - 10
Ref:  LA ROSA, Massimo  ITA 
     
    (3) OSVATH, Richard
HUN
 
   
(11) KANO, Shintaro
JPN
 
  15 - 6
Ref:  DOROSHYN, Oleksandr  UKR 
   
  (11) KANO, Shintaro
JPN
 
       
(22) GUEROULT, Marc
FRA
 
15 - 4
Ref:  TAMAS, Henriette  HUN 
       
    (6) OSVATH, Richard
HUN
 
     
(27) -BYE-    15 - 8
Ref:  LA ROSA, Massimo  ITA 
     
  (6) OSVATH, Richard
HUN
 
     
(6) OSVATH, Richard
HUN
 
       
    (2) OSVATH, Richard
HUN
 
 
(7) AL-MADHKHOORI, Zainulabdeen
IRQ
 
  15 - 13
Ref:  FILAIRE, Fabien  FRA
Assist:  SPEHNER, Vincent  FRA
Assist:  KHACHATRYAN, Harutyun  GER
 
 
  (7) AL-MADHKHOORI, Zainulabdeen
IRQ
 
   
(26) YASU, Naoki
JPN
 
15 - 7
Ref:  CHIU, Yan Chat Anka  HKG 
   
    (7) AL-MADHKHOORI, Zainulabdeen
IRQ
 
   
(23) BUDICH, Martines
GER
 
  15 - 7
Ref:  FILAIRE, Fabien  FRA 
   
  (10) MATO, Gyula
HUN
 
     
(10) MATO, Gyula
HUN
 
15 - 6
Ref:  DOROSHYN, Oleksandr  UKR 
     
    (2) LAMBERTINI, Emanuele
ITA
 
 
(15) LAMBERTINI, Emanuele
ITA
 
  15 - 6
Ref:  FILAIRE, Fabien  FRA 
 
  (15) LAMBERTINI, Emanuele
ITA
 
   
(18) HORVATH, Gabor
HUN
 
15 - 6
Ref:  CHIU, Yan Chat Anka  HKG 
   
    (2) LAMBERTINI, Emanuele
ITA
 
 
(31) -BYE-    15 - 7
Ref:  FILAIRE, Fabien  FRA 
 
  (2) DEMCHUK, Andrii
UKR
 
 
(2) DEMCHUK, Andrii
UKR
 
   
   

Final Results
Event finished at 5:52 PM
Place Name Country
1 OSVATH, Richard HUN 
2 LEMOINE, Ludovic FRA 
3T BETTI, Matteo ITA 
3T LAMBERTINI, Emanuele ITA 
5 AL-MADHKHOORI, Zainulabdeen IRQ 
6 NALEWAJEK, Michal POL 
7 DEI ROSSI, Matteo ITA 
8 CHEONG, Meng Chai HKG 
9 DEMCHUK, Andrii UKR 
10 AKKAYA, Hakan TUR 
11 MAHULA, Maksym UKR 
12 ZIOMEK, Rafal POL 
13 TOKATLIAN, Damien FRA 
14 MATO, Gyula HUN 
15 KANO, Shintaro JPN 
16 ALHADDAD, Abdullah KUW 
17 AL-OGAILI, Hayder IRQ 
18 HORVATH, Gabor HUN 
19 SCHMIDT, Maurice GER 
20 CALKA, Norbert POL 
21 VADON, Laurent FRA 
22 GUEROULT, Marc FRA 
23 BUDICH, Martines GER 
24 COLACO, Sandro BRA 
25 HENRY, Vincent FRA 
26 YASU, Naoki JPN 
27 WOOLNOUGH, Oscar GBR 
28 SOUZA, Alex Sandro BRA 
29 MICHIARDI, Jorge ARG 
30 SASAJIMA, TAKAAKI JPN 
31 BRUSOVANIK, Daniel ISR 
32 STEVENS, Johan NED